Estetik Diş Hekimliği, Restoratif Diş Tedavisi

Ağız Kokusuna Ne Sebep Olur?

Ağız kokusundan dolayı hepimiz zaman zaman rahatsız oluruz. Bir topluluk içerisindeyken ağız kokusundan dolayı utanabiliriz. Peki, ağız kokusuna ne sebep olur? Ağız kokusunun sebebi, yaygın olarak kişinin ağız hijyenini tam olarak sağlayamaması kaynaklıdır. Ancak iyi ağız hijyenine rağmen uzun süredir devam eden ve çözüme ulaştırılamayan ağız kokusu, vücudumuzda mevcut bazı hastalıklara bağlı olabilir.

Kötü nefese neyin sebep olduğunu bilmek ve anlamak, onu ve ona eşlik eden rahatsızlık veren durumu önlemenize yardımcı olacaktır. Kötü nefese neyin sebep olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okumaya devam edin.

Ağzımız Neden Kokar?

Ağzınızın kokması bir dizi sorundan kaynaklanabilir. Ağız kokusunun nedenleri;

İyi olmayan ağız hijyeni: Dişlerin arasında ve üzerinde kalan yemek artıkları, diş etlerinin çevresinde ve dil yüzeyinde bakteri üremesine neden olur ve bu olay ağız kokusunun gelişmesine sebep olur. Ayrıca ağızda bulunan kaplama, köprü gibi protezlerin çevresinin temizlenmemesi, gıda birikimine sebep olur ve kötü kokuya neden olabilir.

Kalıcı ağız kokusu veya ağızda kan benzeri kötü bir tat, diş eti (periodontal) hastalığının göstergesi olabilir. Dişlerde yemek sonrası tabaka halinde biriken plak, dişetlerinin altına itilen diştaşları ve diş etlerinin iltihaplanmasına sebep olan bakteri oluşumları diş eti hastalıklarına sebep olabilir.

Sistemik hastalıklar (Ağız Dışı Nedenler)

Ağız kokusu birçok sistemik hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalıklar;

  • Sinüzit gibi üst solunum yolu hastalıkları
  • Reflü ve mide rahatsızlıkları gibi sindirim sistemi hastalıkları
  • Farenjit, geniz eti gibi alt solunum yolu hastalıkları
  • Ağız kuruluğu
  • Şeker Hastalığı
  • Karaciğer ve böbrek yetmezliği, sürekli devam eden ağız kokusu ile ilişkili olabilir.

Sigara ve tütün kullanımı.

Kronik alkol kullanımı.

Tüketilen gıdalar.

Ağız kokusu sorunundan kurtulmak için ne yapılmalı?

Ağız kokusu sorununu çözmek için öncelikle buna sebep olan nedenin tespit edilmesi gerekir.

Ağız kokusunun altında yatan neden en sık ağız kaynaklı olduğu için ilk yapılması detaylı bir diş hekimi  muayenesi olmaktır.  Ağızda bulunan çürük veya diğer ağız kokusuna neden olacak tüm durumlar diş tedavileri ile ortadan kaldırılmalıdır. Buna rağmen devam eden kalıcı ağız kokusu durumunda diş hekiminiz, sistemik hastalık kaynaklı ağız kokusu sebebiyle sizi en ilgili tıp bölümlerine yönlendirebilir.

İyi bir ağız bakımı sürdürerek (günde iki kez diş fırçalamak ve günlük diş ipi kullanmak ve mutlaka dil fırçalamayı ağız bakım rutininize dahil etmek) ve tabii ki yılda en az iki kez diş doktorunuza görünmekle ağız kaynaklı kokunun önüne geçebilirsiniz. Kötü ağız kokusu ile savaşmaya hazır mısın? Bugün size en yakın diş tedavisi için Denthaus Ağız ve Diş Polikliniği’ne sizleri bekliyoruz.

denthaus-ankara-dis-klinik-incek-estetik-dis-tedavisi

Randevu Talep Edin

Randevu talebinde bulunmak için lütfen iletişim formumuzu doldurunuz. Yetkilimiz, size en kısa sürede geri bildirimde bulunacaktır.