Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı Doktorlarının Uzmanlaşabildiği 7 Branş

Ağız ve Diş Sağlığı Doktorlarının Uzmanlaşabildiği 7 Branş

Ağız ve Diş Sağlığı Doktorlarının Uzmanlaşabildiği 7 Branş

Diş polikliniği randevunuza gittiğinizde, doktorunuzun adının altında yer alan branşları fark etmiş olabilirsiniz. Peki, bu unvanlar neyi ifade eder? Ağız sağlığınızla ilgili bir doktor seçerken neye dikkat etmelisiniz?

Genel Diş Hekimi

Genel diş hekimi veya diş hekimi unvanına sahip kişiler, genel ağız sağlığı bakım ihtiyaçlarına yönelik birincil hizmet sağlayan hekimlerdir. Diş eti hastalıkları, çürük tedavisi, kök kanal tedavisi, kron ve köprü gibi sorunların teşhis, önleyici bakımı ve tedavisinde genel diş hekimleri görev almaktadır.

Bazı durumlarda, genel diş hekiminin farklı bir uzmana yönlendirme yapması gerekebilir. Bu uzmanlar, diş hekimliğinin yanı sıra iki veya dört yıllık bir eğitim alarak belirli bir branşa yönelen kişilerdir.

Ortodontist

Hem çocukların hem de yetişkinlerin çene veya diş uyumsuzlukları dolayısıyla yönlendirildikleri hekimlere ortodontist adı verilmektedir. Fazla diş, eksik diş veya dişlerde çapraşıklık problemlerini tel, şeffaf plak ve/veya tutucu gibi çözümlerle tedavi etmede uzmandır.

Pediatrik Diş Hekimi (Pedodontist)

Yalnızca çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgili konularda hizmet veren çocuk diş hekimine pediatrik diş hekimi denir. Pedodontist olarak da bilinmektedir.

Çocuklar ile olumlu bir ilişki kurmak adına çocuk psikolojisine dayanan bir tedavi planı oluşturur. İyi ağız sağlığı bakımı için temel oluşturmak için çocuklarla birlikte çalışır. Genellikle özel ihtiyaçları olan hastaları tedavi eder.

Ağız Cerrahı

Ağız cerrahları; yaralanmaların, hastalıkların, ağzın estetik ve fonksiyonel alanlarındaki bozuklukların cerrahi tedavisinde uzmanlaşmış kişilerdir.

Yirmi yaş diş çekimi, diş implantı tedavisi, ağızda şüpheli biyopsi noktaları için yönlendirileceğiniz kişidir. Ameliyatın gerekli olduğu durumlarda hastanın konforunu sağlamak için anestezi uygulaması yapma konusunda da ek eğitim almışlardır.

Endodontist

Bir diş içindeki enfekte dokuları tedavi etme üzerine bir izlek olan kanal tedavisi uygulayan diş uzmanı endodontisttir. Endodontistler, kanal tedavisi uygularken doğal dişleri kurtarmaya ve hastalarının diş ağrısını gidermeye yardımcı olacak uygulamaları yapma üzerine eğitim almış kişilerdir.

Edodonti kelimesi, Yunanca “iç” anlamına gelen “endo” ve diş anlamına gelen “odont” kelimesinden gelmektedir.

Periodontist

Diş etlerinin ve diş etlerinin etrafındaki destekleyici dokuların ve yapının bakımına odaklanan diş uzmanına periodontist adı verilmektedir. Genel diş hekimleri, genellikle hastalarını ileri periodontal (diş eti) hastalıkların tedavisi için periodontiste sevk ederler. Periodontistler, diş implantı yerleştirmek üzerine de eğitim almışlardır.

Prostodontist

Hastaların kayıp veya hasar görmüş dişlerini onarmada ve/veya değiştirilmesinde uzmanlaşan kişiler prostodontistlerdir. Amaçları, hastanın doğal görünümlü ve işlevsel bir gülümseme elde etmesine yardımcı olmaktır. Diş implantı, köprü tedavisi ve takma diş tedavileri prostodontist tarafından gerçekleştirilir.

Diş doktorlarının uzmanlaştığı 7 branştan söz ettik. Diş polikliniği randevusu alırken unutmamanız gereken bir nokta daha vardır: Genel diş hekimi, ağız ve diş sağlığı bakımı ihtiyaçlarınızla ilgili size yardımcı olabilecek birincil irtibat kişisidir. Diğer branşlarda uzmanlaşan doktorlara gerçekleştirilecek sevk genel diş hekimi tarafından yapılabilir.