Ağız ve Diş Sağlığı

Agresif Diş Fırçalama

Agresif Diş Fırçalama

Agresif Diş Fırçalama

Kişiler dişlerinin daha beyaz görünmesi ya da daha iyi temizleneceğini düşündüğü için dişlerini sert şekilde fırçalarlar. Diş hassasiyeti olan kişilerde yanlış fırça seçimi ve dişlerin agresif fırçalanmasıyla durum kötüleşebilmektedir. Yanlış diş fırçalama uygulamaları dişlere ve diş etlerine zarar vermektedir.

Agresif Diş Fırçalama Nasıl Anlaşılır?

Özel Dental Ankara tarafından tespit edilecek olan bu durumda hekimlerimiz tarafından doğru diş fırçalama teknikleri öğretilmektedir. Agresif fırçalamanızdan emin olamıyorsanız diş fırçanıza bakabilirsiniz, kullanmaya başlayalı 3 ay olduysa ve hala yeni gibi duruyorsa bu durumda diş fırçalama işlemini doğru yapıyorsunuz demektir. Fakat diş fırçasının tellerinde yıpranmış bir görünüm varsa bu durum sert fırçaladığınıza işarettir. Dişlerin çok sık ve sert şekilde fırçalanması diş minesi aşınması ve diş eti çekilmesine zarar verdiği gibi dentinin de zarar görmesine ve hassas dişlere sahip olmanıza yol açabilir.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nedir?

Sert bir şekilde diş fırçalama alışkanlığı zaman içinde bırakılabilmektedir. Yumuşak kıllı diş fırçası kullanmak, fırçayı 45 derecelik bir hareket ile nazikçe ileri ve geri hareket ettirmek sureti ile diş fırçalamak doğru olan uygulama olmaktadır. Eğer elektronik diş fırçası kullanıyorsanız bu durumda hafifçe bastırmak yerine kaydırmayı tercih edin. Elektrikli fırçalarda da yumuşak uçlar bulunmaktadır. Diş fırçalarken yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi de acele etmektir. Ağzın her çeyreği ile yarım dakika ayırmak ise doğru olandır. İlk etapta iki dakika uzun gelse de zamanla bu durum alışkanlık haline gelecektir.