Ağız ve Diş Sağlığı

Ankara Diş Polikinlikleri

ankara diş polikinlikleri

Ankara diş poliklinikleri diş hekimliği alanına giren ağız ve diş hastalıkları konusunda hizmet vermektedirler. Diş hekimliği, dişlerin ve periodontal hastalıkların teşhis ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Diş hastalıkları ve tedavisi konusunda uzman olan kişilere diş hekimi denir. Bazı diş hekimleri, daha ileri bir eğitimle uzman diş hekimi unvanını kazanırlar.

Ankara Diş Poliklinikleri Hizmetleri

Ankara diş poliklinikleri çeşitli hastalıkların tedavisi konusunda hizmet sağlar. Bunlardan bir tanesi de diş çekimidir. Diş çekimi, dişin kemik yuvası adı verilen bir yuvadan çıkarılması işlemidir. Görüntüleme lokal anestezi altında yapılır. Dişler alet tarafından tutulur ve önce ileri geri hareket ettirilerek gevşetilir. Bu hareketler diş ve diş eti çizgileri arasına yerleştirilen aletler yardımıyla mümkün olabilir. Bu nedenle diş minimum travma ile çekilir. Bunun yanı sıra kanal tedavisi hizmeti de verilir.

Diş, kan damarları ve sinirlerden oluşur. Bu yapılar, dişlerin beslenmesi ve çürük olması durumunda ileri düzeyde uyarı görevi görür. Çürükler pulpa denilen sinir dokusuna ulaşmak için ilerledikçe pulpayı tahrip etmeye başlar ve ileride çok şiddetli ve ağrılı diş ölümlerine neden olur. Kökteki zararlı mikroorganizmalar kök ucunu terk edip çene kemiğine yayılarak apseye neden olabilir. Çene kemiğinin iltihaplanması diş kaybına ve çevre dokuların tahrip olmasına yol açar.

Bu durumda dişleri korumaya yönelik tedaviye kanal tedavisi denir. Dolgu tedavisi ise verilen bir diğer hizmettir. Dolgu, boşlukların normal şekline bağlı olarak, ağızda uzun süre boşluk oluşturmadan kalabilen , kanıtlanmış bir malzeme kullanılarak tüm boşlukların ve boşlukların artıklarının temizlenmesinden sonra yapılır. Dolgu, çürük dolayısıyla zarar gören dişleri geri kazandırmanın bir yoludur.

Diş ve Çene Cerrahisi

Ankara diş poliklinikleri, diş ve çene eklemi hastalıklarının teşhisi ve uygun cerrahi tedaviler için tercih edebileceğiniz kliniklerdir. Cerrahi müdahaleler hastanın durumuna ve müdahalenin türüne göre lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi altında yapılır. Klinikler, günlük yaşamda çiğneme, yutma sorunları , diş aşınması, ve gömülü diş çekimlerinin tedavisinde de hizmet vermektedir. Bu açıdan tüm yumuşak dokular ile diş, çene, her türlü çene eklemi ve ağız hastalıklarının teşhis ve cerrahi tedavisini ağız ve çene cerrahisi tarafından yapılır. Diş çekimi, implantlar, kırık tedavisi, çene tümörleri, apse ve kist tespiti ve tedavisi, protez öncesi doku yerleştirme gibi birçok ağız ve diş sağlığı sorunu yine diş ve çene cerrahisi kapsamındadır.

Restoratif Diş Tedavisi

Estetik açıdan hoş bir gülümseme elde etmek için kullanılan tedaviye restoratif diş hekimliği denir. Herkesin kişisel estetik beklentileri vardır. Dişler arasındaki yerleşim, kişinin yüzünün görüntüsünün karakteristik yapısını oluşturur. Bu nedenle diş hekimlerinin ve teknisyenlerin yüz hatlarına uygun detaylar konusunda titiz çalışmaları sonucunda doğal ve güzel bir görünüm istenmektedir. İstenilen kalitede diş materyali, diş rengi, diş taşı temizliği ve yüzey temizliğinin sağlanması restoratif diş hekimliğinin önemli bir unsurudur. Bu nedenle uygulama profesyonel bir diş hekimi ve deneyimli bir teknisyen rehberliğinde gerçekleştirilmelidir. Bunun için ise Ankara diş poliklinikleri ile iletişime geçebilirsiniz.