Ağız ve Diş Sağlığı

Bebeklerde Diş Sağlığı

Bebeklerde Diş Sağlığı

Bebeklerde ve Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Bebeklerde ağız ve diş sağlığı büyük bir önem taşımaktadır. Bebeğin ilk dişi sürdüğünden itibaren ilk muayenesi için bir çocuk diş hekimine başvurulması ve hekimin önerilerine özellikle bu dönemde dikkat etmek gerekmektedir. Özel Denthaus Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği olarak çocuk diş hekimliği alanında tüm sorularınıza yanıt vermek üzere, ailelere bu süreçte sağlıklı bir rota çizebilmek için faaliyet vermekteyiz. Kliniğimizde 0-12 yaş grubu hastalarımıza koruyucu tedaviler uygulamakta, çene gelişimlerini yönlendirip takip etmekte ve travmatik durumlarda acil müdahalelerde bulunmaktayız.

İlk Diş Muayenesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk diş muayenesinde asıl amaç dişlerin çürümesini önlemek için çeşitli önlemlerin alınmasıdır. Bu sebeple mevcut ağız sağlığının korunması için de düzenli aralıklar ile kontrol gerekmektedir. Ebeveynler, ilk muayeneye gelirken çocukta iğne korkusu, doktor korkusu gibi bir algı oluşmaması için özen göstermelidir. Bununla birlikte ebeveynlerin çocuklar 10 yaşına gelip diş fırçalama becerisi edinene kadar çocuklarının dişlerini fırçalamaları gerekmektedir. Diş fırçalama alışkanlığı çocuğun ebeveynini örnek alarak edindiği bir alışkanlık olup bu açıdan da ebeveynlerin bu konuda evde çocuklara örnek olmaları gerekmektedir.

Bebeklerin Diş Sağlığında Doğru Bilinen Yanlışlar

  • Bebeğin ağız ve diş sağlığında bir problem yok. Neden doktora götüreyim?
  • Antibiyotik diş sağlığını olumsuz etkiler.
  • Bir öpücükten bakteri bulaşmaz.
  • Çocuğumuza şeker, çikolata vb. vermiyoruz. Dişleri çürümez.
  • Meyveleri büyük parçalara bölersem diş sağlığı için yararlı olur.
  • Bebeğimin henüz dişleri yok. Ağzını temizlemeye gerek yok.
  • Anne sütü ile beslenen bebeklerin dişleri çürümez.

Tüm bu algılar doğru olmayıp bebeğimiz parmak fırçasına izin vermiyorsa dahi günde iki kez ıslak bir bezle ağız içi temizlenmelidir.