Dijital Diş Hekimliği

Dijital Anestezi Nedir?

dijital anestezi ilacını elinde tutan diş hekimi

Anestezik solüsyonun, uyuşturulacak bölgenin doku basıncına göre ayarlanarak çok yavaş şekilde  dijital anestezi cihazı ile uygulanmasına dijital anestezi yöntemi adı verilir. Bu işlem öncesinde anestezi jel ile önce ağız içinde enjeksiyon yapılacak bölge uyuşturulur. Uyuşan diş etine anestezik sağlayan solüsyon uygulanır. İşlem hem kısa sürede hem de ağrısız şekilde gerçekleşir. Ankara diş kliniği hizmetleri arasında uzman diş hekimleri tarafından uygulanan dijital anestezi yöntemi de yer alır.

Dijital Anestezi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tüm diş tedavileri yapılırken dijital anestezi sistemi kullanılabilir. Diş çekimi, gömülü diş çekimleri, implant yerleştirilmesi, kanal tedavisi, dolgu tedavileri diş eti hastalıkları gibi tüm diş tedavilerinde dijital anestezi uygulanabilir. Ankara özel diş poliklinikleri bu uygulamayı son derece güvenli ve hijyenik bir şekilde gerçekleştirir.

Dijital Anestezinin Avantajları Nelerdir?

  • Dijital anestezi cihazı hastanın doku basıncına göre anestezi ilacı uyguladığı için normal diş uyuşturma işlemi sırasında hissedilen ağrı-acı ortadan kalkmış olur.
  • Normal diş uyuşturma sisteminde kullanılan diş iğneleri bu sistemle ortadan kalkmıştır. Dijital anestezi cihazının ucuna takılan mini enjektörler sayesinde anestezi yapılırken acı oluşturmaz.
  • İğne fobisi olan hastalarda tedavi uyumunu kolaylaştırır.
  • İğne uygulamasının verdiği acı ortadan kalktığı için tüm diş tedavileri daha konforlu hale gelir.
  • Hastaların diş tedavisi korkusunu yenmesini sağlar ve hastaların tedaviye karşı ön yargılarını kırar.

Dijital Anestezi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Özel Dental Ankara klinikleri içerisinde diş tedavisi görmek isteyen hastaların dijital anestezi hakkında sık olarak sordukları bazı sorular ve cevapları;

Dijital Anestezi Her Hastaya Uygulanabilir Mi?

Tedavi sürecinde normal diş anestezisi uygulanması gereken her hastaya dijital anestezi uygulanabilir. Herhangi bir yaş kısıtlaması olmadan çocuk, genç ve yetişkinlerde rahatlıkla uygulanır.

Dijital Anestezi Çocuk Diş Tedavilerinde Kullanılabilir Mi?

Tüm çocuk diş tedavilerinde dijital anestezi yöntemi kullanılabilir. Genellikle diş hekimine korku ve endişe ile gelen çocuk hastalarda tedaviye uyumu kolaylaştırır, hastalar dişinin uyuşturulduğunu bile anlamadan tedavi yaptırmaktadırlar.

Dijital Anestezi ile İmplant Tedavisi Yapılabilir Mi?

Dijital anestezi ile tüm diş tedavileri yapılabildiği gibi implant tedavisi boyunca tüm aşamalarda da yapılabilir.

Dijital Anestezi İlacı Normal Diş Uyuşturursa İlacı Kadar Uyuştururur Mu?

Dijital anestezi yönteminde kullanılan anestezi solüsyonu geleneksel diş anestezi yönteminde kullanılan ilaç ile tamamen aynıdır, aynı şekilde uyuşukluk sağlar.