Dijital Diş Hekimliği

Diş Anestezi İğnesi Yan Etkileri Nelerdir?

diş anestezi iğnesi ile diş tedavisi genç kadın ağzı diş hekimi renkli

Diş tedavisine ihtiyacı olanlar için her zaman diş anestezi iğnesi yan etkileri nelerdir sorusunu merak konusudur. Bu yazımızda merakınıza cevap olacak bilgileri derledik.
İlk olarak diş anestezi iğnesinin ne olduğunu açıklayarak başlayalım.

Tedaviyi gerçekleştireceği zaman diş hekiminiz dişinizi uyuşturmalıdır. Bu sayede tedavi esnasında herhangi bir ağrı veya sızı hissetmezsiniz. Anestezi sayesinde rahatça tedavinizi olabilirsiniz. Ankara diş klinikleri arasında profesyonelliğiyle ön plana çıkan Denthaus, bu konuda uzman kadrosuyla size yardımcı olabilir.

Diş hekimi anestezi uygulamasını, diş anestezi iğnesi aracılığıyla yapar. Yani aslında korkulacak veya endişe edilecek bir işlem değildir. Kısa sürer ve sonrasında ağzınız uyuşmaya başlar.

Diş Anestezi Uygulamasının İnsan Vücuduna Olumsuz Etkisi Yoktur

İlk olarak bunu söyleyerek başlayalım. Diş tedavileri esnasında kullanılan materyaller, iğneler ve ilaçlar insan vücudu ile doğrudan uyumludur. Bu konuda bir endişeniz olmasın.
Bu doğrultuda diş anestezi iğnesinin yan etkileri olsa bile herhangi bir zararı olmaz, yan etkiler hemen giderilebilecek küçük etkilerdir. Bu etkilere mide bulantısı, baş dönmesi veya kusma gibi küçük reaksiyonları örnek gösterebiliriz.

Eğer siz de bu yan etkilerden birini hissediyorsanız bunu diş hekimine bildirmelisiniz. Diş hekiminiz sizi sakinleştirmek için belli başlı ilaçlar kullanacaktır. Ancak herhangi bir alerjiniz veya hastalığınız varsa mutlaka bildirmelisiniz.

Kullandığınız bir ilaç varsa bunu da diş hekiminize bildirmelisiniz. Aynı zamanda kullandığınız ilaçlar dışında:

 • Doktor tarafından verilen düzenli olarak kullandığınız ilaçlar
 • Alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddeler
 • Vitaminler veya varsa aldığınız destekler
 • Eczaneden reçete gerektirmeden aldığınız ilaçlar.

Bunları da bildirmelisiniz. Diş hekimi, tedavi esnasında ve sonrasında ona yönelik ilaçlar verecektir.

Hamilelere Anestezi Uygulanır Mı?

Eğer hamileyseniz veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız bu konuyu diş hekiminize mutlaka bildirmelisiniz. Hamileliğin ilk 3 aylık zaman diliminde herhangi bir tedavi önerilmez. Kadın doğum uzmanına veya diş hekiminize danışmanız gerekir.

Genel Anestezinin Yan Etkileri Var Mı?

Eğer tedaviden önce genel anestezi uygulandıysa yine endişelenecek bir durum yok demektir. Az önce bahsettiğimiz yan etkiler kolay kolay rastlanmaz ama yine de düşük bir ihtimal de olsa vardır.
Yine az rastlanan ama olası komplikasyonlar da vardır. Komplikasyon ihtimali bu faktörlere bağlıdır:

 • Rahatsızlıklar
 • Alerjiler
 • Kilo
 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Kronik rahatsızlık
 • Tütün, alkol kullanımı

Ankara diş kliniği denince ilk akla gelen isim Denthaus’tan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Diş Anestezi İğnesi Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı yazımızdan memnun kaldıysanız Dijital Anestezi Nedir? yazımıza da göz atabilirsiniz.