Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Estetiği Nedir?

Diş Estetiği Nedir

Gülüş Estetiği Nedir? (Diş Estetiği Nedir?)

Çoğumuzun dişlerinde var olan estetik problemler sosyal hayatı olumsuz etkilemektedir. Göze hoş gelmeyen, gülümsendiğinde ahenk içinde durmayan dişler, kişilerin gülüşünü saklamasına, özgüveninin azalmasına dahi yol açabiliyor. Bu amaçla her geçen gün gülüş estetiği ve gülüş tasarımı uygulamaları daha fazla tercih edilmektedir. Özel Dental Ankara tarafından yapılan diş estetiği  talebiyle Denthaus Ankara’ya başvuran hastalara en ideal ve kişiye özel estetik diş hekimliği uygulamaları yapılmaktadır.  Peki, Diş Estetiği Nedir? Nasıl yapılır? gibi soruların cevaplarını verelim.

Gülüş Tasarımı hangi işlemleri içerir?

Dişlerde bulunan çapraşıklık, renklenme, aralıklı diş dizilimi gibi problemlerin tedavisi gülüş tasarımı ile çözümlenebilir. Gülüş tasarımı, Zirkonyum kaplamalar, Lamina uygulamaları (yaprak porselen), Tam seramik kaplamalar (Empress ve E-Max), Bonding uygulamaları, Pembe Estetik (Diş eti estetiği), porselen dolgular gibi tedavileri kapsamaktadır.

Gülüş Tasarımı Nasıl Yapılır? (Diş Estetiği Nasıl Yapılır?)

  • Gülüş tasarımı talebiyle kliniğimize başvuran hastalar ile öncelikle mevcut diş problemleri ve tedavi detayları hakkında ön görüşme yapılır. Bu aşamada hastanın estetik beklentilerini ve ihtiyaçlarını doğru belirlemek tedavi planlaması açısından önem taşımaktadır.
  • Detaylı ağız içi muayenesi yapılır, hastanın yüz ve ağız içi fotoğrafları alınır. Bununla beraber alınan ölçüler ile hazırlanan modeller üzerinde problemler belirlenir. Tüm veriler bilgisayar ortamına aktarılır. Bilgisayar ortamında özel programlar ile diş boy ve şekillerinin ölçümleri yapılır, hastanın yüz ve dudak şekli ile dişlerin uyumu analiz edilir.
  • Analizin bitiminde hastanın tedavi sonunu 3 boyutlu olarak hastanın görebilmesi için laboratuarda hazırlanan Mock up (Tedavi şablonu) hastanın ağız içine geçici olarak uygulanır. Böylece hasta, tedavi sonunda dişlerinin alacağı son hal hakkında fikir edinebilir.
  • Planlanan tedaviyi onaylanan hastaya gülüş estetiği, pembe estetik ve diş estetiği sırasıyla uygulanır.
  • Diş eksikliği bulunan hastalarda öncelikli olarak implant tedavisi ve diğer cerrahi işlemler yapılır.
  • Dişetlerindeki seviye farklılıkları ve düzensizlikleri Pembe Estetik tedavisi (diş eti estetiği) ile düzeltilir. Pembe estetikle diş boyu kısa olan dişlerinin boyları uzatılır. İyileşme dönemi tamamlandıktan sonra diş estetiği uygulamalarına başlanır.
  • Dişlerindeki minimal şekil bozuklukları kompozit bonding işlemi ile düzeltilir.
  • Tedavi planlaması doğrultusunda lamina porselenler yapılacaksa dişlerde çok az aşındırma yapılır veya hiç aşındırma yapılmaz.
  • Lamine porselen ve kompozit bonding uygulamalarının yeterli olmadığı durumlarda dişin tüm yüzeylerini içeren tam seramik protez uygulamalarına başvurulur.

Diş Estetiği Kimlere Yapılır?

Diş estetiği nedir sorusuna cevap verdikten sonra bir de estetiğin kimlere yapılabileceğine değinmek gerekiyor. Kişilerin genel ve kişisel ruh sağlığı açısından önem arz eden dişlerinin görünümünden rahatsız olan herkes bir uzman muayenesi sonrasında kendisine en uygun olan tedavi yöntemi sayesinde hayalindeki dişlere kavuşmaktadır. Kliniğimizde steril koşullarda ve uzman ekiplerimiz tarafından yapılan diş estetiği işlemi sonrasında hem sağlık sorunları giderilmekte hem de estetik açıdan hasta hayal ettiği görünümü elde etmektedir. İletişim ve özgüven açısından hoş bir gülümseme için sizler de Özel Dental Ankara’ yı tercih edebilirsiniz.