Ağız ve Diş Sağlığı

Diş Fırçası Ne Sıklıkla Değiştirilmeli

Diş Fırçası Ne Sıklıkla Değiştirilmeli

Diş Fırçası Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Son kullanma tarihi geçen yiyecekleri çöpe atıyor, güzellik ürünlerini bitirmeseniz bile yenisiyle değiştiriyorsunuz değil mi? Sağlık ve güzellik konu olduğunda, fazla dikkat çekmeyen veya düşünülmeyen önemli bir nokta var: Diş hijyeni.

Optimal diş sağlığını korumak için izlemeniz gereken bazı önemli kurallar vardır. Örneğin, diş fırçanızı en son ne zaman değiştirdiniz? Dahası, diş fırçası ne sıklıkla değiştirilmeli?

Fırçalama esnasında diş fırçanız yıpranır ve aşınır. Zaman içinde dişlerden ve diş etlerinden plak çıkarmadaki etkisini kaybetmeye başlar. Yapılan bilimsel araştırmalar, ortalama 3 ay sonunda diş fırçasının kıllarının bozulduğunu ve etkinliğini kaybettiğini göstermiştir. Bu yüzden, çoğu diş hekimi ve Sağlık Bakanlığı, diş fırçanızı her 3 ayda bir değiştirmenizi tavsiye eder.

Düşünmekten hoşlanmayacağınız bir diğer husus, mikropların diş fırçası kıllarında saklandığı ve biriktiği gerçeğidir. Yani bakteriyel, viral veya enfeksiyona bağlı bir hastalık geçirdikten sonra diş fırçanızı derhal yenilemeniz gerekmektedir.

Diş fırçanızı kullandıktan sonra iyice durulayıp kuruladığınıza emin olmalısınız. Üzerini örtmeden ve dik bir şekilde muhafaza etmelisiniz. Aynı evde yaşadığınız diğer insanların kullandıkları diş fırçalarından uzak tutmalısınız. Ek olarak, seyahat ederken diş fırçanızın baş kısmını korumaya ve mikropların yayılmasını engellemek için üzerinin örtülü olmasına özen göstermelisiniz.

Diş fırçanızı kullanmaya başladığınız tarihi tam olarak hatırlamıyorsanız, yenisiyle değiştirmenin tam vakti olduğunu söyleyebiliriz. Diş fırçası ne sıklıkla değiştirilmeli sorusunun yanıtı hiçbir zaman kıllar eskidiği zaman, havalanma veya yıpranma görüldüğü zaman olmamalıdır.

Diş Fırçası Yeterli Sıklıkta Değiştirilmezse Ne Olur?

Diş fırçasının uzun süreli kullanımı halinde kıllarında bakteri ve mantar biriktiğini bilmek, sizi diş fırçanızı değiştirme sıklığınızla ilgili bir aksiyon almaya itmiyorsa; diğer risklerden ve istenmeyen sorunlardan bahsedebiliriz.

Diş etleriniz zarar görür çünkü eski diş fırçaları dişlerinizdeki plağı çıkarmada etkisiz hale gelir. Bu durum da diş eti iltihabına neden olur. Tedavi edilmeyen diş eti iltihabı ise dişlerin dökülmesine sebep olabilecek enfeksiyonlar oluşturur.

Aşırı kullanılmış diş fırçaları bakteriyel hastalıklara ve diş fırçanızda küflenmeye neden olabilir.

Özetle, diş fırçası ne sıklıkla değiştirilmeli sorusunun yanıtı 3 aydır. Ayrıca, düzenli olarak özel dental ağız ve diş sağlığı polikliniği ile görüşme sağlayarak da dişlerinizden kaynaklı oluşabilecek sağlık problemlerinin önüne geçebilirsiniz.