Ağız ve Diş Sağlığı

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri ve Ağız Sağlığı

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri ve Ağız Sağlığı

Doğum Kontrol Hapı Yan Etkileri ve Ağız Sağlığı

Kadınlar çocuk sahibi olmak isteyinceye kadar geçen sürede, hangi doğum kontrol yöntemini kullanacaklarına dair bazı çelişkilere düşerler. Seçilecek doğum kontrol yöntemi genellikle kolaylık, maliyet ve yan etkiler gibi birçok faktörün değerlendirilmesine bağlıdır.

Tüm kadınlar yaşamları boyunca hormonsal değişikliklere neden olacak durumlar da yaşarlar. Hormonsal değişiklikler; ruh hali değişikliğine, iştah kaybına/artışına, duygu instabilizasyonuna ve vücut şekil değişikliklerine neden olabilir.

Günümüzde kadınların aralarından seçim yapabileceği birçok doğum kontrol yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler, hormon seviyelerinde değişim ve ağız ve diş sağlığında bozulma gibi birçok yan etkiyi de beraberinde getirebilir.

Bu yüzden, doğum kontrol sürecinde kadın hastalıkları ve doğum tıbbi birimine gidilen düzenli randevulara ek olarak diş kliniği randevularına da düzenli gidilmesinde fayda vardır.

Doğum kontrol hapı yan etkileri içinde ağız sağlığı ile ilgili olanlar nelerdir? Dahası, doğum kontrol ile ağız sağlığı arasında nasıl bir bağlantı vardır?

Hormonsal Değişiklikler Ağız Sağlığını Nasıl Etkiler?

Kadınların ergenlik, PMS, hamilelik ve menopoz gibi evrelerde ağız sağlıklarıyla ilgili farkındalıkları daha fazla olmalıdır. Çünkü kadınların vücutlarındaki östrojen ve progesteron dalgalanmalarının yüksek olduğu dönemlerde, şişmiş veya kanayan diş eti semptomlarına daha çok rastlanır.

Diş eti rahatsızlıklarına bağlı iltihaplanma, gülümseme sağlığının çok ötesinde; felce, diyabete, kalp hastalıklarına, Alzheimer’a ve belirli kanser türlerinde tetiklemeye neden olabilir.

Doğum kontrol hapları genellikle hormon içerdiğinden, hap almaya başlanılan ilk aydan itibaren vücutta derin etkiler görülmeye başlanır. Büyük hormonsal dalgalanmalar yaşandıkça diş etleri hassaslaşır ve daha kolay ajite olabilir.

İyi haber şu ki, günümüzde doktorlar tarafından tavsiye edilen doğum kontrol hapları, geçmişteki haplara kıyasla, daha düşük seviyelerde progesteron ve östrojen hormonu içermektedir. Ancak, yine de doğum kontrol yöntemleri kullanılırken düzenli olarak bir diş kliniği ile görüşülmelidir.

Çünkü bazı kadınların vücudu diş eti iltihabı geliştirmeye yatkındır ve hormonsal değişiklikler, diş eti hastalıklarını ilerletebilir.

Kısaca, doğum kontrol hapı yan etkileri düşünüldüğünde kadınların seçim yaparken göz önünde bulundurması gereken birçok faktör olsa da; ağız sağlığının minimum düzeyde etkilenmesini sağlamak için iyi ağız bakım uygulamalarını bir diş kliniği ile sürdürmeleri çok önemlidir.

Related Posts