Ağız ve Diş Sağlığı

Dolgu Yapılan Diş Çürürse Ne Olur?

dişi ağrıyan kız çene dudak ağız görseli renkli

Tek başına dolgu tedavisi, ağız ve diş sağlığını korumak için yeterli değildir. Bu sebeple dolgu yaptırdıktan bir süre sonra yeniden dişin çürümesi gibi sorunlarla karşılaşabiliriz. Peki, dolgu yapılan diş çürürse ne olur? Ankara diş kliniği Denthaus sizin için bu sorunun cevabını verdi.

Dolgu Yapılan Diş Çürüyebilir.

İlk olarak bu kötü ama gerçek bilgiyle yüzleşelim. Dolgu yaptırınca dişin tamamen sorunu çözülmez veya ilerleyen süreçlerde herhangi bir sorun olmayacağı anlamına gelmez.
Dolgu yaptırdıktan sonra ağız bakımınızı aksatırsanız, ağzınızın içerisinde bakteriler birikir.

Biriken bu bakteriler yeniden çürümeye sebep olabilir. Bu sebeple ağız sağlığınız için günde iki defa dişlerinizi fırçalayın, gargara yapın ve diş ipi kullanın.

Ayrıca herhangi bir sorun yoksa bile her 6 ayda bir diş kliniğine gidip kontrolünüzü gerçekleştirin.

Ankara diş klinikleri içerisinde profesyonel hizmetiyle ön plana çıkan Denthaus ile iletişime geçerek randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Dolgu Yaptırdıktan Sonra Bakımınızı Aksatmayın.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi dolgu yaptırmak maksimum ağız sağlığı için yeterli değildir. Dolgu yaptırdıktan sonra düzenli olarak bakımınıza devam etmelisiniz.
Ayrıca tütün, sigara, kahve ve çay kullanımınızı minimale indirgemelisiniz. Hatta sigara kullanımınızı bırakmanız çok daha iyi olur.

Dolgu ilerleyen süreçlerde aşınabilir, kırılabilir. Bu da bakterilerin dolgudan sızıp boşluklardan dişe ulaşmasına sebep olabilir. Söz konusu bu bakteriler dolgunun alt kısmında kalacağı için diş fırçasıyla da ulaşılamaz hale gelir.

Tam olarak bu sorun dolgulu dişin yeniden çürümesine sebep olur. Dolgunuzda kırık veya boşluk hissettiğiniz anda diş hekiminize ulaşın. Diş hekiminiz bu soruna erkenden müdahale edecektir.

Diş Dolgusu Değişebilir Mi?

Diş dolgunuz, yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı dişinize zarar vermeye başladıysa bunun önüne geçebilirsiniz. İlerleyen süreçlerde diş hekiminiz uygun görüyorsa diş dolgunuz değişebilir.

Diş hekiminizin uygun görebileceği, diş dolgunuzun değişmesine sebep olacak sorunlar:

  • Çürüme belirtileri
  • Diş dolgusunda meydana gelen çatlama veya kırılma
  • Diş dolgusunun düşmesi
  • Sızıntı

Diş dolgusunu yaptırdığınızda bu gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu endişelenecek bir durum değildir. Diş dolgunuz, zamanla dişlerinizi kullandıkça değişime ihtiyaç duyabilir. Diş hekiminiz bu sebeplere bağlı olarak diş dolgunuzu yeniler.

Dolgu Yapılan Diş Çürürse Ne Olur? Başlıklı makalemizden memnun kaldıysanız bilgi içerikli diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz:
Dijital Anestezi Nedir? Protez Diş Nasıl Temizlenir?