Ortodontik Tedavi

Ortodontik Tedavide Yaş Önemli Midir Kimler Ortodontik Tedavi Görebilir?

Ortodontik Tedavide Yaş Önemli Midir? Kimler Ortodontik Tedavi Görebilir?

Her yaşta ortodontik tedavi yapılabilir. Geçmişte ortodontik tedavinin sadece çocuklara uygulandığına dair yanlış bir kanı mevcuttu. Günümüzde ortodontik tedavi görmek isteyen erişkin hastalar oldukça yüksek sayıdadır. Yaş, ortodontik tedavi için olumsuz bir kriter değildir. Sağlıklı dişler her yaşta hareket ettirilebilir. Erişkin bireylerde gerekli olan durumlarda bazı protez uygulamalarına yardım veya estetik amaçlı ortodontik tedavi yapılabilir. Erişkin bireyler de kendi estetik veya fonksiyonel şikayetleri veya diş hekimlerinin yönlendirmesi ile bir ortodontistin kontrolünden geçmelidirler. Ortodontik tedavi görmenize engel olacak yaş dışında başka faktörler mevcut ise bu konuda da en doğru yönlendirmeyi ortodontistiniz yapacaktır.

Ortodontik Tedavine Başlamadan Önce Yapman Gerekenler Nelerdir?

  • Ortodontik tedavi sürecinde ağız hijyeni çok önemlidir. Tedavinize başlamadan önce doktorunuz tarafından oral hijyen eğitimi almalı ve ağız hijyeninizi tedavi öncesinde ve sırasında maksimum düzeye ulaştırmalı ve idamesini sağlamalısınız.
  • Çürük dişleriniz var ise tedavileri gerçekleştirilmeli
  • Bazı durumlarda ortodontistiniz tedavi öncesi 20 yaş dişlerinizin çekimini önerebilmektedir.
  • Diş taşı temizliği yapılması ve eğer diş eti probleminiz varsa tedavi edilmesi
  • Ortodontik tedavi planlamasının detaylı biçimde yapılması için ortodontistiniz tarafından panoramik ve sefalometrik röntgen filmlerinin çekilmesi, ölçü model kayıtlarının ve ağız içi fotoğraflarınızın alınması

Ortodontik Tedavi Yaklaşımları Nelerdir?

Sabit Ortodontik Apareyler (Braketler) Dişlerin üzerine braket denilen ortodontik ataçmanlar yapıştırılır ve üzerinden geçirilen teller aracılığıyla dişlere kuvvet uygulanır. Metal ve estetik beklentisi yüksek hastalar için diş rengine uyumlu seramik tipleri bulunmaktadır.

Teller Takılırken Acır Mı, Dişime Ya Da Bana Zarar Verir Mi?

Bu işlem sırasında herhangi bir acı duyulmaz. İlk günlerde dudak ve yanak içinde bazı yumuşak doku yaralanmaları yapabilir ancak bu durum bir hafta içinde düzelir.

Hareketli Apareyler

Özellikle küçük yaşlarda daha basit problemlerin çözümünde kullanılan, hasta tarafından kolaylıkla takılıp çıkarılabilen apareylerdir.

Ağız Dışı Apareyler

Her vakada kullanılmamakla birlikte çenelerinde belli sorunları olan büyüme gelişim dönemindeki çocuklarda tercih edilebilmektedirler. Ağız içinde yer alan kısımları dışında çene, ense, alın gibi baş boyun bölgesinden destek alan uzantıları bulunmaktadır.

Şeffaf Plaklar (İnvisalign)

Günümüzde teller ve braketler olmadan ortodontik tedavi görmek mümkündür. İnvisalign şeffaf plakları size metal braketlere göre oldukça estetik, daha hızlı ve  daha konforlu ortodontik tedavi seçeneği sunmaktadır. Tel tedavisinde söz konusu olan yeme içme sınırlandırmalarının şeffaf plak tedavilerinde bulunmaması ile tellerin atması kopması gibi tedavi sürecini aksatacak durumlarla şefaff plak tedavilerinde karşılaşılmamaktadır. İnvisalign sağlayıcısı olan ortodonti uzmanınız tarafından size özel hassas bir tedavi planı oluşturulur ve tedavi sonucunda sahip olacağınız yeni gülüşünüzü tedavi başında özel tarayıcı ile görebilme imkanına sahipsinizdir.

Şeffaf plak tedavileri en güncel ve konforlu tedavi yaklaşımı olarak ortodontik tedaviler içinde ilk sırada yerini almıştır.

Ortognatik Cerrahi

Ortognatik cerrahi; büyüme gelişimini tamamlamış erişkin bireylerde alt ve üst çene ilişkisindeki bozukluk sonucu çiğneme fonksiyonlarında ve yüz estetiğinde meydana gelen şekil bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olan bir operasyondur. Bu tedavide Ortodontist ve Cerrah birlikte çalışırlar. Dişler ortodontik olarak düzeltilir ve sonrasında çeneler ameliyatla yeniden konumlandırılır. Böylece hem yüz estetiğinde hem de çiğneme fonksiyonlarında iyileşme sağlanır. Alt veya üst çenenin normalden önde veya geride olduğu ve yüz şekli ile alakalı estetik şikeyeti olan erişkin bireyler ortognatik cerrahi adayıdır. Yaygın olarak ameliyat öncesi ortodontik tedavi, cerrahi işlem, ameliyat sonrası ortodontik tedavi olmak üzere 3 aşamadan oluşmaktadır. Ameliyatınızdan önce ortalama 1 yıl, ameliyat sırasında ve ameliyatınızdan sonra ortalama ağzınızda teller yer almaktadır. Dilerseniz tedavinin şekli, süresi, ayrıntıları, iyileşme dönemi, zorlukları ve avantajları gibi konular hakkında size en doğru fikri ortodontistiniz verecek ve görseller üzerinde anlatacaktır.

Kliniğimizde ortognatik cerrahi destekli ortodontik tedaviler uygulanmaktadır.

Dudak Damak Yarığı (DDY)

Dudak damak yarığı, hamilelik döneminde çeşitli nedenlerden dolayı bebeğin yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuru nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Dudak damak yarıklı (DDY) bebekler doğumdan sonra ilk bir hafta içinde mutlaka dudak damak yarığı ile ilgilenen bir ortodonti uzmanına yönlendirilmelidir. Geç kalındığında bebeğin sertleşen kıkırdak dokusu tedaviyi güçleştirecektir. Böyle bebeklerde uygulanan apareylerle hem beslenme kolaylaşmakta hem de yarık dudak parçaları birbirine yaklaştırılarak ve hem de dudağın dikileceği operasyon için estetik ve fonksiyonel bir zemin hazırlanmakta, ayrıca yarık kaynaklı deforme burun formu düzeltilmektedir. Hastaların kontrolü haftada bir olmak üzere gerçekleştirilir. 3-6 aylık ilk tedaviden sonra dudak operasyonu, eğer yarık mevcut ise 1 ya civarı damak operasyonu gerçekleştirilmektedir. Tedavi ve operasyon takviminiz ortodontistiniz ve cerrahınız ile birlikte belirlenecektir. Kontolleriniz büyüme gelişim dönemi sürecinde düzenli şekilde devam edecek olup dudak damak yarıkları uzun yılları sabır ve emek isteyen ortodontik sorunlar arasında yer almaktadır.

7–8 yaşından itibaren ihtiyaca yönelik basit ortodontik tedavilere başlanmaktadır. Üst çenenin büyümesinin yetersiz olduğu durumlarda, tedaviye erken yaşta başlanmakta ve üst çenenin gelişimi stimüle edilmektedir.

10–11 yaşlarında yarık hattına komşu dişlerin sürebilmesi için diş arkına yönelik kemik grefti operasyonlara ihtiyaç duyulabilmektedir.

Kliniğimizde bebek veya erişkin dudak damak yarıklı bireylerin ortodontik tedavileri gerçekleştirilmektedir.

Uyku Apnesi

Uyku apnesi uykuda sık sık tekrarlayan ani solunum duraklamalarıdır. Hafif ve orta seviyede uyku apnesi olanlara, daha geniş bir solunum yolu yaratmak amacıyla ağıza takılarak alt çeneyi öne çeken apareyler uygulanabilmektedir. Aparey kullanımına karar vermeden önce hastanın tıbbi muayenesini yaptırmış olması gerekmektedir. Uyku apnesi teşhisi konmuş hastalarda, tıp hekimi ve ortodonti uzmanı, kişinin aparey tedavisine uygunluğunu değerlendirmelidir.

Ortodontik Tedavi Sonrası Dişlerim Yine Bozulabilir Mi?

Ortodontik tedavi sonrası dişlerin içinde hareket aldığı çene kemiği tekrar sertleşene kadar dişleriniz bir süre eski yerlerine dönmeye çalışacaktır. Aktif tedavi bittikten ve teller çıkarıldıktan sonra dişlerin yeni konumunu korumak ve tekrar eski konumlarına dönmesini engellemek için pekiştirme tedavisine başvurulur. Sabit (lingual retainer) ve çıkarılabilir çeşitleri (şeffaf plaklar) pekiştirme yöntemlerinden bazılarıdır. Tedavi sonrası pekiştirme yönteminizin şekli ve bu dönemin uzunluğu geçirdiğiniz tedavi sürecine bağlı olarak ortodontistiniz tarafından belirlenecektir.

Pekiştirme tedavisi de bittikten sonra hastamız düzgün sıralanmış, sağlıklı dişleri ve güzel gülüşü ile bir ömür geçirebilir.

Ortodontik Tedavi Sırasında Hastaya Düşen Görevler Nelerdir?
  1. Ortodontik tedavi sırasında dişler özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Teller gıda artıkları için tutucu alan oluşturur ve braketli dişlerin temizliği normal diş temizliğinden daha zordur. Bu dönemde diş çürüklerinin ve diş eti hastalıklarını engellemek amacıyla, her atıştırma sonrası hekiminizin tarif ettiği şekilde dişler ve teller fırçalanmalıdır. Eğer ağız hijyenine dikkat edilmez ise ortodontik tedavinizin yavaşlaması ve süresinin uzaması, diş köklerinizde erimesi ve hatta diş kayıplarına kadar giden sorunlar kaçınılmazdır.
  2. Braketler veya farklı ortodontik aygıtlar aşırı ve ani yük ile karşılaşınca kopar veya kırılırlar, bu nedenle hekimin belirlediği yeme ve içme kurallarına hastanın uyması gerekmektedir.
  3. Randevular aksatılmamalıdır.
  4. Tedavi bitiminde uygulanan pekiştirme apareyleri hekimin önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır.

İdeal bir ortodontik tedavi ile daha sağlıklı bir ağıza, daha etkileyici bir görünüme ve daha uzun süre ağzınızda kalacak dişlere sahip olabilirsiniz.

Sağlıklı günler, mutlu gülüşler dileriz.