Ağız ve Diş Sağlığı

Özel Dental Ankara

Özel dental Ankara

ÖZEL DENTAL ANKARA

Özel dental Ankara kapsamında sunulan tedavi uygulamaları arasında en çok tercih edilen hizmetler dolgu ve kanal tedavisidir. Hemen hemen her insanın yaşamında en az bir kere yaptırmak durumunda kaldığı dolgu ve kanal tedavisi arasında bazı farklar bulunur. Her iki tedavi yöntemi de dişin restorasyonunu konu alır. Dişin deforme olması ve çürümesi gibi durumlarda daha çok dolgu işlemi uygulanır. Çürüğün pulpa adı verilen kanala kadar inmesi kanal tedavisini gerektirir. Bu nedenle halk arasında oldukça sık karıştırılan diş dolgusu ile kanal tedavisi arasında belirli fark bu noktada ortaya çıkar. Dişi çekmeden kurtarmak için tercih edilen bu yöntemler genellikle restorasyon ihtiyacı bulunan dişlerde uygulanır. Dişin görünen yüzü veya derinlerinde oluşabilen çürüklerin belirlenmesi için öncelikle röntgen ile dişin haritası çıkarılır. Dişinizde herhangi bir ağrı hissetmeseniz bile rutin diş hekimi kontrollerini yaptırmalısınız. Gözle görülmeyen çürükler ileride daha önemli sonuçlara sebebiyet verebilir. Dişlerinizi ihmal etmeniz, çürüklerin pulpa kanalına kadar inmesine ve dişlerin kaybına kadar ilerleyebilir. Dişin kendini tamir edemeyecek kadar hasar görmesi durumunda genellikle kanal tedavisi uygulaması yapılır.

Özel Dental Ankara Hizmetleri

Özel dental Ankara hizmetleri kapsamında yapılan kanal tedavilerinde pulpa tabakasına kadar inilir. Dişe canlılık veren, dişin savunmasından sorumlu olan, beslenmesinden ve gelişiminden sorumlu olan pulpa tabakası, dişin en iç kısmında bulunur. Bir doku olarak tanımlanan bu bölüm çürüklere maruz kaldığında iltihaplanır. İltihap giderilmezse ortamda çok daha fazla hasar meydana gelir. İltihaplanan diş dokularda enfeksiyon oluşumuna sebep olur. Zamanında tedavi edilmezse diş kaybı ile sonuçlanabilir. Bu nedenle pulpa tabakasına kadar inen çürüklerde, pulpa dokusu çıkarıldıktan sonra kanal boşluğu temizlenir. Dişin siniri olarak da adlandırılan pulpa dokusu temizlendikten sonra bölge şekillendirilerek kanal dolgu maddeleri ile doldurulur. Endodonti uzmanları tarafından gerçekleştirilen bu işlemler lokal anestezi altında yapılır. Bu sayede kişi, işlem esnasında herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Dişinizde renk değişimi varsa, diş etinin enfeksiyon kapması sonucunda fistül adı verilen oluşum meydana gelmişse, diş eti civarında şişkinlik varsa siz de kanal tedavisine aday bir hasta olabilirsiniz. Aynı zamanda lenf bezlerinde şişkinlik olanlar, sıcak veya soğuk yiyecek-içecekleri tüketirken yüksek hassasiyete sahip olanlar, ağrı kesici yardımıyla dahi dindirilmeyen diş ağrılarınız varsa kanal tedavisi olabilirsiniz. Uzun zamandır süregelen diş ağrıları kendiliğinden oluşuyorsa mutlaka diş hekiminize görünmelisiniz.

Özel Diş Kliniği Ankara

Özel diş kliniği Ankara merkezlerinde uygulanan kanal ile diş dolgusu arasında oluşan fark; kanal tedavisinde kök sinirin temizlenmesinde yatar. Diş dolgusunda pulpa adı verilen kanallara herhangi bir müdahalede bulunulmazken kanal tedavisinde sinirler alınarak bölge temizlendikten sonra dolgu işlemi yapılır. Kanal tedavisi genellikle ilk uygulamada sonuç verir. İlk uygulama sonrasında dişteki problemler devam ediyorsa dişin kaybı ile sonuçlanabilir. Diş sağlığının kanal tedavisi gerektiren aşamaya gelmeden düzenli kontrollerin yapılması gereklidir. Kanal tedavisi gerektiren dişlerde öncelikle dişe anestezi uygulaması yapılır. Çürüyen bölüm temizlenerek iltihap altındaki pulpa alandan çıkarılır. Kalan sinir artıklarının temizlenmesinden sonra oluşan kanal boşlukları genişletilir ve ardından özel solüsyonlarla yıkanır. Yıkama işleminin ardından geçici dolgu konulabilir. Geçici dolgu yerleşimi öncesinde tedavi sürecini hızlandırmak için kanallara iyileşmenin hızlandırılması için diş hekimi tarafından ilaç konulabilir. Dolgu işleminde kanallar ile doku bakımından uyumlu olan özel dolgu maddeleri kullanılır. Bu sayede dişleriniz eski sağlığına yeniden kavuşabilir. Tedavinin başarı oranını arttırmak için diş köklerinin ucuna doğru inen çok az sayıdaki sinir artıkları da lazerli kanal tedavisi yöntemi ile temizlenebilir. Pulpa adı verilen sinirler, dişi beslediği için bu dokunun yok olması dişlerin daha kırılgan hale gelmesine sebep olabilir. Bu nedenle kanal tedavisi sonrasında genellikle dişler daha kırılgan bir yapıya sahip olur. Bu da dolgu aşamasından sonra uygun sonuç alınamaması durumunda dişlerde kaplama yapılmasını gerektirebilir.