Genel

Protez Diş Nasıl Temizlenir?

Protez kullanmaya başladıysanız protez diş nasıl temizlenir gibi birçok soru işaretinizin olması son derece normaldir. Sizler için bu yazımızda protez kullanımıyla ilgili bütün soru işaretlerinizi giderecek bilgileri derledik.

İlk olarak protez diş nasıl temizlenir sorusuyla başlayalım. Protez dişinizin bakımını aksatmamanız gerekiyor. Günde iki defa diş fırçalama rutininize devam eder gibi özel protez macunlarıyla protez dişinizi temizlemelisiniz. Aksi takdirde bakteri oluşumunun önüne geçemezsiniz ve bu durum hem dişinize hem proteze ciddi zararlar verebilir.

Özel protez fırçaları ve macunları kullanarak protez bakımını yapmanız sağlıklı olacaktır. Her yemek yedikten sonra fırçalamalısınız. Protez temizliğini protezi ağızdan çıkararak yapmalısınız.

Protezin ardından düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitmeye devam etmelisiniz. Düzenli bakım yaptırmaya devam etmek protezin ömrünü uzatır.

Protez temizliğinde çok sıcak su kullanmak protezin yapısını bozacağından dolayı ılık su kullanılmalıdır. Çamaşır suyu gibi protezin yapısına zarar verebilecek kimyasal maddeleri proteze değdirmemelisiniz.

Protezi çıkardığınız zaman üzerine oturduğu bölgeyi, yanakları ve yan bölgeleri de yumuşak bir şekilde temizlemelisiniz. Temizlerken dokuya zarar vermemeye dikkat etmelisiniz.

Proteze zarar verebilecek sigara kullanımı gibi alışkanlıklarınızı bırakmalısınız.

Protez Bakımı İçin Önemli Tavsiyeler

 • Protez bakımının nasıl gerçekleşeceğinden bahsettik. Ancak genel olarak protez bakımında dikkat edilmesi gereken daha birçok unsur mevcuttur. Bu sebeple şimdi bahsedeceğimiz tavsiyelere dikkat etmeniz ağız sağlığınız açısından yararlı olur.
 • İlerleyen süreçlerde ağız kokusu oluşumunu önlemek için gece uyumadan önce protezi çıkarmalısınız ve suda bekletmelisiniz.Suyun içine protez temizleme tabletleri koyarak protezinizin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz
 • Hareketli diş protezi kullanıyorsanız yemek yemeden önce çıkarmalısınız. Uzman diş hekiminizin önerileri doğrultusunda bakım rutinlerinizi gerçekleştirmelisiniz.
 • Diş protezinizi fırçalarken protezin kırılmamasına dikkat etmelisiniz. Bunun için protezi havlu içerisinde veya protez kabı içerisinde temizlemelisiniz.
 • Her 6 ayda 1 diş hekiminize kontrole gitmelisiniz. Kilo alıp verme durumlarında damak esneyip daralacağından dolayı protezin ölçüsü kontrol edilmelidir. Aynı zamanda protezin yapısı bozulmuş veya değişmiş olabilir. Bu sebeple bir sorun yokmuş gibi görünüyor olsa da kontrollerinizi aksatmamaya özen gösterin.

Diş Protez Çeşitleri Nelerdir?

Hastanın ihtiyacına yönelik çeşitli protez tedavi yöntemleri vardır. Hangi hastanın hangi protez tedavisini gerçekleştireceği, hastanın ihtiyacına ve durumuna göre belirlenir. Diş protez çeşitleri şu şekildedir:

 • Sabit Protezler

 

Kron-köprü benzeri yapıştırmalı protezlere verilen isimdir. Sabit olduğu için çıkarıp takma özelliği yoktur..

 • Hareketli Protezler

Diş kaybının fazla olduğu durumlarda tercih edilir. Hareketli protez ile hastalar dişi ağızlarından çıkarıp geri takabilirler.

 • Parsiyel Protezler

Bütün dişlerin değil yalnızca birkaç dişin kaybedildiği durumlarda uygulanır. Bu protez çeşidinde dişler hastanın ağzına tırnak ve kanca gibi materyaller yoluyla sabitlenir.

 • Total Protezler

Hastanın tüm dişlerini kaybettiği durumlarda uygulanır.

 • Hassas Protezler

Kısmi diş kayıplarında uygulanır. Estetik kaygının en çok giderildiği protez çeşidi olduğundan dolayı tercih edilir.

 • İmplant Üssü Protezler

İmplant üssü protezler de sabit ve hareketli olmak üzere iki çeşitlidir. Sabit protezler tek veya birkaç diş kaybı olduğu durumlarda uygulanır. Hareketli protezler ise dişlerin tamamen kaybedildiği durumlarda uygulanır.

Protez Dişin Önemi Nedir?

Eksik dişlerin yerini işlevselliğe bırakması açısından protez diş önemlidir.  Protez diş aynı zamanda dişlerin şekillerini, renklerini, pozisyonlarını düzelterek estetik görünüm kazandırır. Estetik görünümle birlikte protez dişin kazandırdığı birçok olumlu özellik de mevcuttur. Bunlar:

 • Konuşma bozukluğunu gidermesi
 • İlerleyen süreçlerde ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçmesi
 • Diş eksikliğinden kaynaklı ses ve konuşma bozukluğunu gidermesi
 • Psikolojik problemleri gidermesi (özgüven eksikliği, utangaçlık vs.)
 • Genel sağlık durumunu iyileştirmesi (yemeği daha iyi öğütmesi vs.)
 • Estetik ve fonksiyonel bütün eksiklikleri gidermesi
 • Çene ekleminde oluşan ağrıları ve eklem rahatsızlıklarını gidermesi
 • Yeme bozukluğunun önüne geçmesi

Bütün bu sebeplerden dolayı protez diş kullanımı son derece önemlidir. Eksik dişlerinizin işlevini geri kazanması için ve etkileyici gülüşlere sahip olmanız için protez diş tedavisi olmalısınız.

Protez diş ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için Denthaus bünyesinde yer alan uzman diş hekimleri ile iletişime geçebilir veya randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Aynı zamanda protez diş nasıl temizlenir başlıklı yazımızdan memnun kaldıysanız diğer blog yazılarımızı okuyarak diş tedavi çeşitleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.