Ortodontik Tedavi

Şeffaf Plak ‘larla Ortodonti

Şeffaf Plak

Braketsiz ortodonti tekniği olan şeffaf plak diğer adıyla şeffaf aparey tedavisi, erişkin hastalar için braketli tedavi yöntemi yerine kullanılabilen hareketli bir ortodonti tedavi yöntemidir. Gün geçtikçe daha çok ortodonti uzmanı, dişlerdeki çapraşıklık, sıkışıklık, eğrilik ve yerleşme sorunlarını tedavi etmek amacıyla bu tekniğe başvurmaktadır.

Şeffaf apareylerde geleneksel yöntemlerde kullanılan metal teller ve braketlere rastlayamazsınız. Hasta söz konusu plakları yemek yemeden, dişlerini fırçalamaya başlamadan veya diş ipi kullanmadan önce kolay bir şekilde çıkarabilir.

Şeffaf Plaklar ile Ortodontinin Avantajları Nedir?

En az belli olan ve en konforlu olan tedavi şeffaf plaklar ile yapılan ortodonti’dir. Şeffaf plaklar ileri seviyedeki ortodontik problemlerde kullanılamayabilir. Bu tip hastalarda şeffaf plak tedavisi uygulamak mümkün değildir ya da geleneksel ortodonti tedavisi ile belirli bir aşamaya gelindikten sonra uygulanması uygundur.

Örneğin; bir hasta üzerinde hem şeffaf plak (aparey) tedavisi hem de sabit ortodontik tedavi şeması hazırlanabilir. Doktorunuzun yapacağı muayene sonucunda en sağlıklı ve etkili tedavi yöntemine karar verilebilir.

Ortodontik tedavi için başvuran hastalar genelde dişlerinin düzgün ve estetik bir yapıya kavuşmasını isterken, düzeltici apareylerin görünmesini istemezler. Bu yüzden de şeffaf plaklar ile yapılan ve “telsiz ortodonti” olarak bilinen yöntem tercih edilmektedir.

Şeffaf Plak Nasıl Kullanılır?

Fark edilmemeleri büyük bir avantaj olsa da, çıkarılıp takılma özelliğine sahip olmaları tedavinin kesintiye uğraması anlamına gelmektedir. Bu nedenle tedavinin başarılı olması başta hasta olmak üzere birçok etkene bağlıdır. Sabit ortodontik apareyler ile kesintisiz diş iyileşmesi gözlemlenirken, şeffaf plak uygulamalarında dişlerin iyileşmesi hastanın günlük kullanım süresine bağlıdır.

Düzgün Dişlere Sahip Olmak

Tıp alanında olan tüm tedavilerde uygulandığı gibi ortodonti alanındaki tedavilerde de konulacak teşhis, tedavi şeması ve tedavinin amaçları oldukça önemlidir. Tedavi öncesinde doğru saptanacak olan bu hususlar tedavinin etkisi açısından hayati önem taşır.

Gerekli bütün tıbbi bilgiler verilerek, kullanılacak tedavi aşamalarının ve tedavi hedeflerinin ayrıntıları hasta ile beraber saptanırsa, hasta tedavi hakkında her türlü bilgiye sahip olacağından ve hasta tedavi konusunda bilinçli olacağından tedavi çok daha etkili olacaktır. Bu bağlamda şeffaf plak kullanımı, hastaları en fazla motive eden tedavi metodu olarak görülmektedir.

Şeffaf plak kullanılarak ortodonti tedavileri ile ilgili bilgi almak için Denthaus Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimiz ile İletişime geçebilirsiniz.

Şeffaf Plak Tedavisinde Ağrı Oluşur Mu?

Şeffaf plak takıldığı zaman ilk birkaç günde dişler üzerinde bir baskı oluştuğundan dolayı hafif bir ağrı oluşabilir. Ancak bu ağrı geçicidir, dişler belirli bir zaman sonrasında şeffaf plaklar ile uyum sağlayacağından dolayı ağrı kalmaz.

Şeffaf Plak Tedavisi Konuşmayı Etkiler Mi?

Şeffaf plak takıldıktan sonra ilk birkaç gün konuşmada zorluklar yaşanabilir. Çok kısa bir süre sonra herhangi bir sıkıntı durumu oluşmaz konuşma akıcılığı eskisi gibi devam eder.

Şeffaf Plak Tedavisi Öncesinde Bir Hazırlığa Gerek Var Mıdır?

Şeffaf plak öncesinde ağız ve diş bakımı yapılmalıdır. Çürük dişler ve diş taşları temizlenmelidir. Diş hekimi, tedaviye başlamadan önce ağız ve diş kontrolü yaparak gerekli işlemleri uygular. Dişler tamamen çürüklerden ve diş taşlarından arındıktan sonra şeffaf plak tedavisine başlanır. Ankara diş kliniği içerisinde uzman diş hekimleri tarafından gerekli kontroller sağlanarak tedaviye profesyonel bir şekilde başlanır.

Related Posts