Ağız ve Diş Sağlığı, Çocuk Diş Hekimliği

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür Kalıcı Dişler Ne Zaman Çıkar?

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür Kalıcı Dişler Ne Zaman Çıkar

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülür? (Kalıcı Dişler Ne Zaman Çıkar?)

İki ön dişi düşmüş bir çocuktan daha sevimli bir şey var mı? Tüm ebeveynlerin sabırsızlıkla beklediği diş eksilme dönemi, çocukların hayatlarında önemli bir dönüm noktasıdır.

Daha sonra ne gelecek? Kocaman kahkahalar, yeni diş çıkarma süreci ve harika görünümlü kalıcı dişler! Çocuklarınızın hayatlarının geri kalanında kullanmak zorunda oldukları kalıcı dişler…

Kaç Dişimiz Var?

Süt dişleri, yaklaşık 6 aylıkken çıkmaya başlayan dişlerdir. Bebekler 2 veya 3 yaşına kadar süt dişi çıkarmaya devam eder. Süt dişleri, çocuklarınızın yiyecekleri çiğnemelerine yardımcı olmanın yanı sıra, kalıcı dişlerin çıkabilmesi için çenede yer tutarlar.

Süt dişleri altta 10 ve üstte 10 olacak şekilde toplamda 20 adettir. Erişkin dişleri de denilen kalıcı dişler ise altta 16 ve üstte 16 olacak şekilde toplamda 32 tanedir.

5 yaş ile başlayan süreçte de süt dişleri yerini kalıcı dişlere bırakarak dökülür. Ağızdaki dişlerin tamamlanması yirmi yaş dişlerin çıkmasıyla son bulur. 20 süt dişi ile birlikte değişen toplamda 32 diş bulunmaktadır.

Kalıcı dişler, süt dişlerine göre daha koyu renkli ve büyüktür.

Süt Dişleri Ne Zaman Dökülerek Kalıcı Dişler Çıkar?

Aslında, kalıcı dişlerin bazıları süt dişleriyle aynı anda çıkmaktadır: Ön alt, ön üst ve azı dişlerine doğru. Genellikle ilk çıkan dişler ilk gevşeyen ve düşen dişler olmaktadır. Çünkü kalıcı dişlerin ilk çıkmaya başlayacağı noktalar ilk çıkan süt dişlerinin yeridir.

Ağız hijyenine dikkat etmemek, tıbbi durumların gelişmesi, ağız, çene ve/veya yüz travması ve kaza durumlarında diş hasarı oluşmasından kaynaklı olarak süt dişlerinin dökülme sırası değişebilir.

Çoğu çocuk okula başlamasıyla birlikte dişlerini kaybetmeye başlar. Yaklaşık 5 – 6 yaşlarında süt dişleri dökülmeye başlar ve çocuğunuz 12 – 13 yaşına gelinceye kadar dökülmeye devam eder. Bu dişler, merkezi kesici dişler olarak adlandırılan, dört ön dişi de kapsar.

Süt dişleri; dört yan kesici diş, dört ön diş, dört köpek dişi ve sekiz azı dişinden oluşmaktadır. Azı dişlerinden ikisi, süt dişlerinin dökülmesini beklemeden çıkar.

En son gelen dişler, “üçüncü azı dişleri” veya “bilgelik dişleri” olarak anılmaktadır. Bu dişlerin çıkıp çıkmaması kişiden kişiye göre değişebilmektedir; hiç çıkmayabilir, çıkması halinde de genellikle 17 – 21 yaş arasında görülür.

Çocuğunuzun bilgelik dişlerinin çıkması durumunda diş poliklinikleri size nasıl temizlenmesi gerektiği ve çekilip çekilmemesinin gereklikleri hakkında önerilerde bulunacaktır.

Kalıcı Dişlere İyi Bakılmalı

Kalıcı dişler çıktıkça, çocuğunuzun ilerideki yaşamını sağlıklı ve mutlu bir gülümseme ile geçirmesi için iyi diş bakımına verilen önem artırılmalıdır. Çocuğunuzun ağız sağlığı veya kalıcı diş incelemesi gibi konularda Ankara diş poliklinikleri arasında önde gelen bir marka olan Denthaus’a başvurabilirsiniz.