Ağız ve Diş Sağlığı

Ankara Diş Kliniği

ANKARA DİŞ KLİNİĞİ

Ankara diş kliniği rutin diş muayeneleri için tercih edilen adresler arasındadır. Diş muayenesi, bebeklik döneminden itibaren yapılması gereken kontrollerdendir. Erken dönemlerden itibaren çocuğun sağlıklı bir gelişim göstermesi için diş ve ağız sağlığına önem verilmesi gerekmektedir. Erken çocukluk döneminde uygulanan koruyucu diş hekimliği uygulamalarında sürecin daha az ağrılı ve daha az masraflı olmasını sağlayabilirsiniz. Çocuklara diş fırçalama alışkanlıklarının kazandırılması konusunda da oldukça önemli olan diş hekimi uygulamalarında minikleri 6 aylıkken diş hekimine kontrole götürebilirsiniz. Süt dişleri 6 ila 8. Ay arasında sürmeye başladığı için bu aylarda aynı zamanda temizlik işlemi de başlar. Bebeklere özel olarak üretilen diş fırçaları ile onların dişlerine ilk fırçalama uygulamalarını yapabilirsiniz.

Ankara Diş Hekimleri Uygulamaları

Ankara diş hekimleri ile çocuğunuzun diş sağlığını koruyabilirsiniz. İlk diş hekimi muayenesinden sonra çocuğunuz için 6 ayda bir kez veya yılda bir kez diş hekimi kontrolleri yaptırabilirsiniz. Diş hekiminin çocuklar için stres yaratıcı bir unsur olmaması için de en büyük görev ebeveynlere düşmektedir. Ebeveynlerin diş hekimleri ile ilgili korkularını ve olumsuz hatıralarını çocukların yanında anlatmaması ve çocukları stresten uzaklaştırması gereklidir. Çocukların korkularını yenmelerine yardımcı olan anne ve babalar, doktora gitmenin korkulacak bir şey olmadığını çocuklarına empoze etmelidirler. Özellikle diş tedavisi ile ilgili deneyimlerini olumlu bir sonuca bağlayan ebeveynler, bu sayede çocuklarının da diş hekimi ile ilgili olumlu bir intibaya sahip olmasına yardımcı olur. Çocuklara diş fırçalama alışkanlığını kazandırmak için diş hekimlerinin önerdiği ürünler örnek alınmalıdır. Çocuklar için tercih ettiğiniz diş hekimlerinde ilk randevu aşamasından sonra düzenli kontroller gerçekleşir. İlk muayene esnasında diş hekimi, çocuk ile yakın bir bağ kurarak miniklerin güvenini kazanabilir.

Ankara Diş Kliniği Merkezleri

Ankara diş kliniği merkezlerinde bebeğin yeni çıkan dişlerini, diş etlerini ve ağzının genel kontrolünü sağlayan diş hekimi, ilk muayene akabindeki yıllarda gerçekleştirdiği muayeneler esnasında çocuğun ağız dokusu, çenesi, diş etleri, ısırma şekli, diş çürüme belirtileri gibi noktalar konusunda gerekli kontrolleri sağlar. Diş hekiminiz, çocuğunuzun dudak emme, diş gıcırdatma, dil çıkarma, parmak emme gibi alışkanlıkları olup olmadığını sizlere sorabilir. Soruların yanıtları ile beraber alacağınız tavsiyelerle kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalı ve doktorunuzun tavsiyelerine uymalısınız.

Ankara Çocuk Diş Kliniği


Ankara çocuk diş kliniği
merkezlerinde görev alan diş hekimlerinin, yetişkinler için hizmet veren diş hekimlerinden farkı vardır. Çocuk diş hekimlerinin normal diş hekimlerinden farkı; süt dişlerinin tamamı ile değiştiği döneme kadar odan yaş grubundaki çocukların sağlığı konusunda uzmanlaşmış kişiler olmasıdır. Genellikle bu yaş grubu için koruyucu tedavi yöntemleri uygulanır. Çocuklarda herhangi bir travma yaratmadan, sağlık uygulamaları ile ağız ve diş sağlığının daimi olarak korunması sağlanır. Diş hekiminiz, çocuğun ileriki dönemlerde sağlıklı bir diş ve ağız sağlığına sahip olması için etkin diş fırçalama ve doğru beslenme önerilerinde bulunabilir. Süt dişi, ağızda yaz içinde görülür görülmez miniklerin özel olarak üretilen diş fırçaları ile diş temizliğini sağlayabilirsiniz. Özellikle ek gıdaya geçiş aşamasından sonra dişlerin bakımına çok daha fazla özen göstermelisiniz. Genellikle 3 yaşında tamamlanan süt dişlerinin çıkma zamanı, çocukların diş hekimleri ile mutlaka tanışması gereken bir dönemdir. Süt dişleri döküldükten sonra yerine gelen kalıcı dişler için uygun bir altyapı hazırlamak, çocuğunuzun ağız ve diş sağlığına önem vermek istiyorsanız siz de diş hekimi kontrollerini aksatmadan tamamlamalısınız. Ayrıca sindirimin ilk aşaması olan çiğnemenin sağlıklı olması da, diğer süreçlerin sorunsuz ilerlemesine olanak sağlar.

Related Posts