info@denthaus.com.tr +90 312 511 31 15 Vista AVM Kızılcaşar Mah. Kızılcaşar 406/50
  • Vista AVM Kızılcaşar Mah. Kızılcaşar 406/50 İncek Gölbaşı – Ankara

Dental Implant Tedavisi

Diş implantı, takma diş veya köprü gibi diş protezlerini desteklemek için ağzınıza yapay olarak yerleştirilen yapay bir diş “kökü” dür. Doku dostu Titanyumdan yapılmış ve eksik diş için bir kök görevi gören çene kemiğine yerleştirilmiş vidalardır.

İmplant nedir?

İmplant, diş eksiklerinin giderilmesi amacıyla çene kemiği içine yerleştirilen ve diş kökü gibi görev yapan, titanyum içerikli vida benzeri yapılardır. Çene kemiğine yerleştirilen implantlar üzerine porselen dişler vidalanarak eksik dişler tamamlanmaktadır.

İmplant yaptırmanın avantajı nedir?

İmplant sayesinde sağlam dişlere zarar verilmeden eksik dişler yerine konulabilir.
Hiç dişi olmayan hastalarda takıp çıkarılan protez yerine çıkmayan sabit protezlerin yapılması, dental implantlar sayesinde mümkündür.

İmplant başarısı nelere bağlıdır?

İmplant yerleştirilen bölgedeki kemik kalitesi oldukça önemlidir. Yerleştirilen implantın yüzey yapısı dolayısı ile implant markası da implant tedavisinin başarısında önemli rol oynar. İmplant uygulaması yapacak hekimin bu konuda eğitimli ve deneyimli olmasına dikkat edilmelidir.

Diş implantı tedavisi ne kadar sürer? Nasıl yapılır?

İmplant tedavisinde ilk basamak implantın çene kemiği içine yerleştirilmesidir. İmplantların üzerine kalıcı dişlerin yapılabilmesi için implantın çene kemiği ile tam birleşmesi beklenmektedir. Bu birleşme genellikle 2-2,5 ay sürer. Çene kemiğinin yumuşak olması, çene kemiğine yapılan kemik tozu ilavesi gibi durumlarda bu süre 4-6 aya kadar uzayabilmektedir. İmplant ile çene kemiğinin birleşmesi tamamlandıktan sonra ağız içinden alınan ölçüler ile eksik diş bölgesine uygun porselen dişler üretilir ve implant üzerine takılır.

İmplant ameliyatı zor mudur? Ağrı hisseder miyim?

İmplant operasyonu sırasında implant yerleştirilecek bölge lokal anestezi ile tamamen uyuşturulur. Doğru doz ve uygulama ile implant yerleştirilmesi sırasında ağrı-acı olmaz, rahatsız edici hiçbir şey hissedilmez. Uyuşukluk geçtikten sonra hissedilen ağrı, ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilmektedir.

İmplant ameliyatından sonra yüzüm şişer mi?

İmplant operasyonu sonrasında oluşan ödem yani şişlik yapılan implant sayısına, çene kemiği tozu kullanımı gibi faktörlere göre değişir. 1-2 implant yerleştirilen çoğu hastada belli belirsiz şişlik olurken, çene kemiği tozu yerleştirilen veya çok sayıda implant yapılan hastada daha fazla ödem- şişlik beklenir. Yani bu durum yapılan operasyonun büyüklüğüne göre değişim gösterir. Operasyon sonrası 24 saat boyunca belli aralıklarda yapılan buz uygulaması şişliğin azaltılmasını sağlar.

İmplantı vücudun kabul etmeme riski var mıdır?

İmplantın üretildiği titanyum, en doku dostu yani, biyouyumlu maddelerden biridir. İmplantın vücut tarafından reddedilmesi oluşması doğru bir bilgi değildir. İmplant tedavisinde ortaya çıkan başarısızlıklar, implantın çene kemiği ile doğru birleşme-kaynaşma sağlanamaması veya sağlanan kaynaşmanın bozulması, implantın etrafındaki çene kemiğinin erimesi veya enfeksiyonu nedeniyle olur. Bu durum, hastanın genel iyileşme potansiyeline, hastanın ağız hijyenine, çene kemiğinin kalitesine, kullanılan implantın yüzey ve hammadde özelliklerine yani implantın markasına bağlı olarak gelişebilmektedir.

İmplant markası neden önemlidir?

İmplant tedavisinin amaçlarından biri yapay diş kökü yerine yerleştirilen implantların hastalarımıza ömür boyu hizmet etmesidir. Piyasada çok fazla marka implant mevcut ancak bu markaların hepsi maalesef aynı kaliteyi sağlamamaktadır. Piyasada yıllardır mevcut, kalitesini kanıtlamış dünya çapında başarılı olan implant markaları hem hastalar için en uygun markalardır hem de biz hekimler tarafından tercih edilmektedir. Gelişmiş teknolojiler ile üretilen, uzun dönemli çalışma ve araştırmaları bulunan köklü ve global implant markalarının, 30 yıl, 40 yıl hatta daha uzun dönemli çalışmaları mevcuttur. Bu çalışmalarda yapılan implantların yıllar sonra çene kemiği içindeki durumları değerlendirilmektedir, çene kemiği ile kaynaşma ilişkilerinin sağlam şekilde devam etmesi, implant çevresindeki kemiğin devamlılığı gibi faktörler incelenir. Uzun dönem çalışmalar sonucunda başarılı bulunan implant markaları hastalara çok çok uzun yıllar sorunsuz şekilde hizmet etmekte olduğu kanıtlanmıştır.
Bununla beraber köklü implant markaları, dünyanın her yerinde ulaşılabilirdir, ürünlerinde gelişebilecek herhangi bir sorunun arkasında dururlar ve garantisini karşılamaktadır. Denthaus klinikte global, dünyanın her yerinde uzun yıllardır kullanılan, köklü implant markaları ile çalışmaktayız.

Diş çekimi ile aynı anda implant yapılır mı?

Uygun şartlar bulunduğu taktirde diş çekimi ile aynı anda implant yerleştirilmesi oldukça sık uygulanan bir tekniktir ve implant tedavisinin süresini kısaltır. Bu konuda uzman hekimlerimizin yaptığı muayene sonrası bu uygulamanın sizin için uygun olup olmadığının bilgisi verilecektir.

İmplant yapıldıktan sonra geçici diş yapılır mı? İmplant yapılırken dişsiz kalmak zorunda mıyım?

Günümüzde implant yerleştirildiği gün veya operasyonun ertesi günü hastalarımızı geçici sabit dişlere kavuşturabildiğimiz tedavi teknikleri mevcuttur. Tek diş eksiklikleri veya tam dişsiz çenelerin tedavisi için yerleştirilen implantların üzerine vidalanan geçici sabit dişler hastalarımızın hayat kalitelerini yükseltmekte, kalıcı dişler yapılana kadar hastaların beslenme ve estetik durumlarına katkı sağlamaktadır. Bu konuda uzman hekimlerimizin yaptığı muayene sonrası bu tekniklerin sizin için uygun olup olmadığının bilgisi tarafınıza verilecektir.

Eksik her diş için bir implant mı gereklidir?

Eksik her diş için 1 implant gerekmeyebilir, diş eksiği olan bölgenin uzunluğuna bağlı olarak iki veya daha fazla sayıda implant aralıklı yerleştirilir, üzerine köprü şeklinde protez yapılabilir. Yapılacak implant sayısı ancak tedaviyi yapacak hekimin klinik ve radyografik muayenesinden sonra belirlenmektedir.

Hareketli (Damak şeklinde) protez kullanan hastalarda implant yapılabilir mi?

Tamamen dişsiz olan hastalar yeterli kemik hacminin bulunduğu durumlarda implantlar ile sabit dişlere kavuşabilir, takıp çıkarılan protezlerden kurtulabilir. Yeterli kemik hacmi olmayan hastalarda da kemik oluşturma işlemleri sonrasında sabit implant tedavisi yapılabilmektedir.

Özellikle alt çenede takıp çıkarmalı protez kullanımı oldukça zordur. Hastalar sürekli oynayan protezlerinden şikayetçidirler. Böyle durumlarda alt çeneye yerleştirilen 2-4 implant bu tür protezlerin oynama problemini ortadan kaldırır ve hareketli protez takan hastaların yaşam kalitesi iyileştirilmiş olur.

Üst çenede damak bölgesini kapattığı için mide bulantısı yaratan protezlerden kurtulup sabit dişler isteyen hastalar için implant tedavisi mükemmel bir seçenektir.

İmplant yapılacak bölgede yeterli kemik yoksa / kemik erimesi durumunda ne yapılabilir?

İmplant yapılacak bölgedeki kemik kalınlığı, yüksekliği ve yoğunluğu bizim için önemli kriterlerdir. Yapılan muayene sonrasında implant yerleştireceğimiz bölgedeki kemik yapısında tespit edilen eksiklikler kemik artırma yöntemleri ile tedavi edilir. Bu tedaviler için çoğunlukla hazır üretilmiş kemik greftlerinden (çene kemiği tozlarından) ve membranlardan (kemik örtüsü) faydalanılır. Bu yöntemler implant yerleştirilmesi ile aynı anda uygulanabilir. Bazı durumlarda implant tedavisinden önce kemik artırma tedavisi yapılır, bölgedeki kemik kalitesi sağlandıktan sonra implant yerleştirilmesi tercih edilebilir.

İmplant tedavisi fiyatları yüksek midir?

İmplantlar yüksek saflıkla titanyumdan, ileri teknolojiler ile üretilen materyallerdir. Bu nedenle piyasaya giriş fiyatları maliyetlidir. İmplant tedavisi ücretinin yüksek ya da düşük olması uygulanan implantın markasına, işlem sırasında kullanılan ekstra malzemelere (çene kemiği tozu, kemik örtüsü), implant üzerine yapılan porselenin çeşidine bağlıdır.

Dr. Dt. Begüm Okur

Dental Implant Uygulamasının Avantajları

icon

MÜKEMMEL GÖRÜNÜM

Diş implantları kendi dişleriniz gibi görünür ve sizlere doğal diş hissi yaratır.

icon

AKICI KONUŞMA

Dental implantlar, dişlerin kayabileceği endişesi olmadan konuşmanıza izin verir.

icon

MÜKEMMEL DİŞ KÖKÜ

Kaybedilen diş kökünün yerine implant uygulaması ile diş kökü yeniden yapılır.

icon

YEME KOLAYLIĞI

Doğal dişleriniz gibi işlev görür ve acı hissetmeden keyifle yemenizi sağlar.

icon

ÖZGÜVEN

Gülümsemenizi geri verir ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

icon

DAYANIKLI

Ağız hijyeni kurallarına uyulduğunda uzun süre, hatta ömür boyu kullanılabilir.

TÜM TEDAVİLERİMİZ

icon

Estetik Diş Hekimliği

HİZMETE GİT
icon

Protetik Diş Tedavisi

HİZMETE GİT
icon

Implant Tedavisi

HİZMETE GİT
icon

Ortodonti Tedavisi

HİZMETE GİT
icon

Dijital Diş Hekimliği

HİZMETE GİT